درس برنامه سازی پیشرفته از دروس کاردانی کامپیوتر دانشگاه های فنی و حرفه ای

 

درس برنامه سازی پیشرفته، جزوه درس برنامه سازی براساس سیلابس وزارت علوم تهیه و در اختیار شما دانشجویان گرامی قرار می گیرد.

 

 

دانلود جزوه درس برنامه سازی پیشرفته

 

 

درباره زبان برنامه نویسی سی شارپ

در درس برنامه سازی پیشرفته ، به برنامه نویسی سی شارپ می پردازیم.

بدون شک یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر دنیا زبان برنامه نویسی سی شارپ نام دارد.که در درس برنامه سازی پیشرفته موضوع بحث است. و بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته این زبان جزو 5 زبان برنامه نویسی برتر در دنیا می باشد، که همچنین بازار کار بسیار خوبی در ایران دارد.

از زبان برنامه نویسی C# در درس برنامه سازی پیشرفته  می توان برای ساخت برنامه های تحت ویندوز (دسکتاپ)، برنامه های تحت وب،Web service  ها، برنامه های موبایل و بازی ها استفاده کرد.

 

زبان برنامه نویسی پیشرفته، برای توسعه برنامه های ویندوز از طریق زبان زبان برنامه نویسی سی شارپ می توان از پلتفرم های WinForms،WPF  و UWP استفاده کرد.

حتی با استفاده از زبان زبان برنامه نویسی سی شارپ و پلتفرم هایی مانند Xamarin و UWP می ‌توان برای اندروید،  iOS و ویندوزفون‌ ها برنامه ایجاد کرد.

همچنین فریمورک های ASP.NET MVC  و ASP.NET Core دو تکنولوژی برای طراحی و ایجاد. برنامه های تحت وب مدرن هستند که امروزه در دنیای برنامه نویسی بسیار پرکاربرد و پر آوازه می باشند.

بنابراین اگر تسلط خوبی به زبان برنامه نویسی زبان برنامه نویسی سی شارپ داشته باشید، شما آمادگی کافی برای شروع یادگیری فریمورک قدرتمند ASP.NET Core را نیز خواهید داشت.

 

 

تاریخچه زبان برنامه نویسی سی شارپ

سال ۱۹۹۹، شرکت Sun (سان) اجازه استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا را در اختیار شرکت مایکروسافت قرار داد تا در سیستم‌عامل خود از آن استفاده کند. جاوا در اصل به هیچ پلتفرم یا سیستم‌عاملی وابسته نبود.

درس برنامه سازی پیشرفته

مایکروسافت برخی از مفاد قرار داد را زیر پا گذاشت و قابلیت مستقل از سیستم‌عامل بودن جاوا را از آن برداشت، شرکت سان پرونده‌ای علیه مایکروسافت درست کرد و مایکروسافت مجبور شد تا زبان شی گرای جدیدی با کامپایل جدید که به ++C شبیه بود را ایجاد کند.

در سال ۱۹۹۹ آندرس هلزبرگ گروهی را برای طراحی زبانی جدید تشکیل داد که در آن زمان نامش Cool بود و شبیه زبان C بود اما با خواص شیءگرایی، مایکروسافت در نظر داشت اسم این زبان را برای همیشه Cool قرار دهد،

ولی به دلیل مناسب نبودن برای اهداف تجاری این کار را نکرد. در ارائه و معرفی رسمی چارچوب دات‌ نت در سال ۲۰۰۰ این زبان به C# تغییر نام یافت.

مدیر و سرپرست طراحان زبان برنامه نویسی سی شارپ در مایکروسافت آندرس هلزبرگ بود .که تجربه قبلی او در طراحی Framework و زبان‌های برنامه سازی++Borland، Delphi، Pascal، C++ به آسانی در دستورالعمل‌های زبان برنامه نویسی سی شارپ قابل رویت است.

 

چرا زبان برنامه نویسی سی شارپ؟

دلایل بسیاری برای محبوبیت زبان زبان برنامه نویسی سی شارپ وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آسان بودن یادگیری برنامه نویسی زبان برنامه نویسی سی شارپ

زبان برنامه نویسی سی شارپ جزء زبان های سطح بالا است و به زبان های برنامه نویسی چون  C, C++ و جاوا نزدیک است؛ بنابراین یادگیری این زبان آسان است و شما با داشتن یک منبع مناسب می توانید به خوبی این زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید.

 

 • استفاده گسترده از زبان زبان برنامه نویسی سی شارپ برای توسعه برنامه های دسکتاپ (ویندوز) و تحت وب

زبان C# به صورت گسترده برای تولید برنامه های دسکتاپ ، تحت وب و Web service ها مورد استفاده قرار می گیرد؛

مایکروسافت با خرید شرکت  Xamarin قدم بزرگی در مسیر رشد هر چه بیشتر استفاده از زبان #C برداشت.

Xamarin  امکانی را فراهم کرده است که به سادگی می‌توان با استفاده از زبان #C برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS اپلیکیشن موبایل تولید کرد.

 

 • استفاده از زبان زبان برنامه نویسی سی شارپ برای تولید بازی

زبان زبان برنامه نویسی سی شارپ به صورت گسترده برای تولید بازی های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • زبان #C دارای برنامه های تحت وب یکپارچه ای است.

کدنویسی آسان در نرم افزار ویژوال استودیو که قدرتمندترین IDE موجود برای برنامه نویسی است.

زبان برنامه نویسی زبان برنامه نویسی سی شارپ دارای کتابخانه بزرگی است .که می تواند عملکرد سطح بالاتری نسبت به دیگر زبان ها همچون جاوا و C++ ارائه دهد.

بازار کار عالی در ایران و خارج از ایران

پشتیبانی و بروزرسانی مداوم توسط شرکت مایکروسافت زبان برنامه نویسی C# کاملا شی گرا است.

برنامه نویسی شی گرا (Object Oriented Programming).

برنامه نویسی شی گرا که به اختصار OOP نیز نامیده می‌شود. در حقیقت منطقی برگرفته از زندگی روزمره‌ی ما انسان ها است. اگر به اطراف خود بنگرید، اشیای مختلفی را می بینید،  پس انسان بر اساس اشیا فکر می کند.

 

در برنامه نویسی شی گرا نیز ما تلاش می کنیم تا مفاهیم برنامه نویسی را  همانند اشیای دنیای واقعی مدل کنیم. زیرا ذهن انسان توانایی بالایی در مدل سازی اشیا دارد.

 

 

مفاهیم پایه شی گرایی

 Class(کلاس): به مجموعه ای از اشیاء که دارای ویژگی ها و رفتارهای مشترکی هستند کلاس گفته می شود. یک کلاس نمونه اولیه ای است که  object از روی آن ساخته می شود.

کلاس هایی مانند کلاس دانشجو، کلاس انسان، کلاس ماشین و …

کلاس ها مانند نقشه های ساختمان یا نقشه های ماشین  هستند. .ﯾﻚ ﻛﻼس، ﻧﻘﺸﻪ اﯾﺠﺎد ﯾﻚ ﺷﯽ از ﻛﻼس است. بنابراین همانطور که می توانیم خانه های زیادی را از روی یک نقشه بسازیم، می توانیم شی های زیادی را از روی یک کلاس، نمونه سازی کنیم.

 

Object (شی): ﺷﯽ ﻳﮏ ﻣﻮﺟﻮدﯾﺖ ﻓﯿﺰﯾﮑﯽ ﯾﺎ یک ﻣﻔﻬﻮم ﮐﻠﯽ اﺳﺖ. ﺑه طوری ﮐﻪ دارای ﻫﻮﻳﺖ و ویژگی هایی ﺑﻮده و ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺑﺮوز رﻓﺘﺎرهاییﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. رفتارهایی مثل صحبت کردن، دیدن، راه رفتن و غیره دارد.

 

Property (خصوصیت): ﻫﺮ ﺷﯽ یک سری ﺧﺼﻮﺻﯿﺎت دارد ﮐﻪ ﺑﻪ آن ها ﺻﻔﺖ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد. به عنوان مثال انسان یک شی است که ویژگی هایی مانند: رنگ مو، رنگ چشم، وزن، قد و … دارد.

 

Method (متد): هر شی در واقع یک سری رفتار دارد که به آن ها روش یا متد گفته می شود.

ﻣﺘﺪهادر واﻗﻊ ﭘﺎﺳﺦ ﻫﺎﯾﯽ هستند ﮐﻪ آن ﺷﯽ در ﻣﻘﺎﺑل تحریکات ﻣﺤﯿﻂ از ﺧﻮد ﻧﺸﺎن می دهد. مثلا  انسان رفتارهایی مثل صحبت کردن، دیدن، گوش کردن، راه رفتن و غیره دارد.

 

 

مزایای برنامه‌نویسی شئ‌گرا چیست؟

 1. افزایش امنیت برنامه.
 2. کاهش هزینه نگهداری.
 3. قابلیت استفاده مجدد.
 4. تحلیل ساده‌تر برنامه.
 5. قابلیت سازمان دهی بهینه تر کدها.
 6. عدم نیاز به نوشتن کدهای تکراری و قابلیت‌هایی که قبلا پیاده‌سازی شده‌اند و صرف جویی در استفاده از منابع.
 7. قابلیت تقسیم برنامه به برنامه‌های کوچک تر اما مستقل.

درس برنامه سازی پیشرفته

آموزش مروری بخش اول برنامه نویسی سی شارپ

درس برنامه سازی پیشرفته

 برنامه ماشین حساب برنامه سازی پیشرفته

 

 

برنامه رمز نگاری در سی شارپ 

 

 

نوشتن برنامه نوت پد

 

 

برنامه نویسی پیشرفته نوشتن نوت پد بخش دوم

 

 

دانلود جزوه برنامه سازی پیشرفته تا ابتدای بحث کلاس ها و پروژه نوت پد در سی شارپ

 

دسترسی به نمونه سوالات امتحانی

 

سایت دانشگاه امام خمینی قاین

 


درس برنامه سازی پیشرفته

حمایت از آموزش های رایگان آکادمیک

متن خود را در اینجا بنویسید...

مدرس

تماس با ما